BJJ

BJJ a Grappling

 

url-2-375Historie

Jiu – jitsu doslovně znamená „jemné umění“ a v současnosti se těší velké popularitě. Jako sebeobranný systém nespoléhá jen na fyzickou sílu.

Jiu – jitsu bylo vytvořeno v Indii ještě před naším letopočtem a sloužilo jako sebeobranná technika mnichů. Jakmile při svém šíření přes Čínu dosáhlo Japonska, přijali je samurajové za vlastní a rozvinuli ho mnoha podob, které byly dlouhou dobu utajované. Nakonec se stalo zdrojem pro část japonských bojových umění jako je judo a aikido, ale ovlivnilo i karate a další styly po celém světě.

Jiu – jitsu využívá techniky úderů, držení, škrcení, porazů, pák a úniků. Principy páky a znalost lidské anatomie používá k překonání jakéhokoli útočníka minimálním úsilím. Jiu – jitsu učí sebedůvěře, zvyšuje sebehodnocení, pomáhá odstraňovat stres a zvyšuje schopnost koncentrace.

Brazilské jiu – jitsu (BJJ), které založila a upravila rodina Gracie, se od tradičního jiu – jitsu liší v pojetí boje, kdy bylo nutné ho upravit pro boj s daleko silnějšími protivníky. Počátkem 20. století do Brazílie imigroval Micujo Maeda, japonský mistr Kódókan judo, který se zde setkal s Gastaem Gracie a za jeho pomoc začal vyučovat jeho syna Carlose, který tajemství předával i svým synům včetně Hélia (na obrázku). Tím byl dán základ novým technikám, které byly použitelné převážně pro boj na zemi. Tím je BJJ proslavené.

Styl boje

Brazilské jiu-jitsu se zaměřuje na boj na zemi a využití pozemních technik páčení a škrcení, které také naleznete v mnoha jiných uměních. Předpokladem je, že většina z výhod většího a silnějšího soupeře pochází z dosahu a silnějších úderů, které po uchopení a následném škrcení, páčení nebo znehybnění značně zeslábnou. BJJ umožňuje širokou škálu technik uchopení, škrcení, páčení a hodů. Tento systém manévrování a manipulace je možné přirovnat k formě šachů.

GABRIEL_VELLA_vs_ROMINHO_51